Ateliér A8000 pod vedením Martina Krupauera a Pavla Kvintuse patří po více než tři dekády mezi přední česká architektonická studia.
Tým zkušených architektů, inženýrů a urbanistů se specializuje na projekty náročné ve svém rozsahu i složitosti v České republice, ale i mimo ni. Ateliér byl založen v Českých Budějovicích, dnes ale působí i v Praze a Brně a pracuje na projektech také na Slovensku či v Kanadě. Dlouhodobě spolupracuje se zahraničními studii v roli lokálních architektů. Osobou Martina Krupauera se ateliér významně zapojuje rovněž do veřejné diskuse a rozvoje území. Vedle architektury se studio soustředí také na vize a strategie proměny transformačních oblastí a brownfieldů v České republice i mimo ni. Díky projektům jako je revitalizace měst, jejich čtvrtí či areálů, potvrzuje studio interdisciplinární praxi.
V roce 2020 ateliér získal ocenění titul Stavba roku za projekt Společenského centra Sedlčany a v roce 2022 čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu za rekonstrukci pavilonu Z na Výstavišti České Budějovice.
Mezi další výrazné realizace studia patří například architektonické řešení multifunkčního sálu Fórum Karlín v Praze. Ateliér A8000 ale také stojí za vítězným urbanistickým návrhem transformace okolí jezera Medard či se podílí na přeměně brněnské lokality Špitálka.
Pro návrh nové podoby ZEVO vytvořil A8000 a krajinářský ateliér Krejčiříkovi společný soutěžní tým. Ateliér Krejčiříkovi projektuje zahradní a krajinářské úpravy pro nejrůznější lokality v České republice i v zahraničí s vizí navrácení života známým i zapomenutým krajinný celkům v souladu s daným prostorem a lidmi, kteří jej užívají. Portfolio soutěžního týmu je tak obohaceno například i o obnovu lužní krajiny obory Obelisk v Lednicko-valtickém areálu. Cílem je společně přemýšlet jak o vlastním architektonickém řešení ZEVO, tak i o kvalitě jeho širšího okolí.
ČLENOVÉ REALIZAČNÍHO TÝMU
Ing. Martin Krupauer / Jednatel společnosti, autor/ ČKA (A.0 č. 01 263)
Ing. arch. Pavel Kvintus / Jednatel společnosti, autor/ ČKA (A.1 č. 04 969)
Ing. arch. Martin Sedmák / Vedoucí architekt/ ČKA (A.1 č. 04 813)
Ing. arch. Andrej Kacera / Hlavní architekt projektu/ ČKA (A.1 č. 04 927)
Ing. Přemysl Krejčiřík / Poddodavatel – krajinářská architektura/ ČKA (A.3 č. 03 289)
Stručný seznam významných ocenění nebo vítězství v soutěži:
OCENĚNÍ:
VÝSTAVIŠTĚ ČESKÉ BUDĚJOVICE PAVILON Z –
- finalista ČESKÉ CENY ZA ARCHITEKTURU 2022
- nominace GRAND PRIX ARCHITEKTŮ 2022
- nominace STAVBA ROKU 2022
- titul PRESTA JIŽNÍ ČECHY 2020-2022 – kategorie rekonstrukční-obchodní a průmyslové stavby
KOMUNITNÍ CENTRUM SEDLČANY – titul STAVBA ROKU 2020
MULTIFUNKČNÍ HALA FORUM KARLÍN – BEST OF REALTY 2014 – zvláštní cena poroty
VÝSTAVIŠTĚ ČESKÉ BUDĚJOVICE PAVILON T –
- titul STAVBA ROKU 2012
- nominace na titul DŘEVOSTAVBA ROKU 2012 HOLZBAUPREIS (Rakousko)
- titul PRESTA JIŽNÍ ČECHY 2010 – 2012 – kategorie občanské a průmyslové stavby – novostavba
ŠPITÁLKA
TRANSFORMACE OKOLÍ JEZERA MEDARD –
- 2. místo v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2023 v kategorii projekty
SOUTĚŽE
Vítězství:
- TRANSFORMACE JEZERA MEDARD
- TRANSFORMACE BÝVALÝCH PLYNÁREN BRNO
všechny projekty: a8000.cz/projekty
REFERENČNÍ ZAKÁZKA #1
NÁZEV PROJEKTU: TRANSFORMACE JEZERA MEDARD
ČLEN REALIZAČNÍHO TÝMU: Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Andrej Kacera
STUPEŇ PROJEKTU: Urbanistická + územní studie
ROK PROJEKTU: 2022-současnost
ROK REALIZACE: v souladu s nabytím platnosti změny územního plánu
Revitalizace a transformace původního hnědouhelného lomu, mnohaleté jizvy krajiny, je klíčovým faktorem pro oživení celého Sokolovska. Tento projekt představuje šanci na pozitivní změnu dosavadních negativních trendů v regionu a zlepšení kvality života jeho obyvatel. Návrh se skládá z pěti výrazných témat, které rozvíjejí jedinečné možnosti místa a spojují krajinu volnou, tak i městskou, do harmonického celku. Tento významný a velký investiční záměr se zaměřuje i na kvalitu svého okolí a blíží se cílům a potřebám ZEVO.
REFERENČNÍ ZAKÁZKA #2
NÁZEV PROJEKTU: CHYTRÁ ČTVRŤ ŠPITÁLKA BRNO
ČLEN REALIZAČNÍHO TÝMU: Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Petr Jakšík
STUPEŇ PROJEKTU: Urbanistická studie
ROK PROJEKTU: 2020-současnost
ROK REALIZACE: v souladu s nabytím platnosti změny územního plánu
Transformujeme industriální srdce Brna v životaschopné centrum s potenciálem přetvořit i širší oblast Cejl-Křenová. Naším cílem je vtisknout novou identitu a brand, který bude vysílat jasný impuls a signál nového směřování území. Dostatečná kvalita a kvantita náplně a řešení přinesou místu potřebný zájem a atraktivitu. Unikátností a principem návrhu je maximální využití smart technologií. Špičková technologie, udržitelnost a atraktivita spojená s přirozeným potenciálem místa jsou východiskem i pro ZEVO.
REFERENČNÍ ZAKÁZKA #3
NÁZEV PROJEKTU: VÝSTAVIŠTĚ ČESKÉ BUDĚJOVICE – PAVILON Z
ČLEN REALIZAČNÍHO TÝMU: Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Daniel Jeništa
STUPEŇ PROJEKTU: AS, DURSP, DVDS, OPS, ZSPD, DSPS
ROK PROJEKTU: 2019 – 2021
ROK REALIZACE: 2021
Recyklace původního výstavního pavilonu ve víceúčelový Eventhall přinesla Výstavišti i městu nejenom nový impulz a symbol, ale především multifunkční nástroj umožňující celoroční, 7/24 využití při zachování výstavní funkce. Původní konstrukce byla naplněna novým obsahem a obalena novou, atraktivní „pokožkou“, informující o otevřenosti a připravenosti objektu sloužit nejenom k původnímu účelu, ale bavit občany města i jinak. Multifunkčnost a atraktivita opláštění přispějí k pozitivní vnímání i v případě ZEVO.
REFERENČNÍ ZAKÁZKA #4
NÁZEV PROJEKTU: ŠKODA MLADÁ BOLESLAV – REVITALIZACE STARÉHO ZÁVODU
ČLEN REALIZAČNÍHO TÝMU: Martin Krupauer, Pavel Kvintus
STUPEŇ PROJEKTU: Architektonická studie
ROK PROJEKTU: 2012-2014
ROK REALIZACE: nerealizováno
Městu „otevřený“ Starý závod je příležitostí pro vytvoření plnohodnotné čtvrti a také možnost pozitivně propojit město s automobilovou výrobou, jejíž význam a úspěch přináší i negativní dopad na své okolí. Kromě prezentačních a zákaznických funkcí, může nabídnout i mix městotvorných aktivit. Součástí řešení je návštěvnický HUB, který umožní atraktivní prezentaci a edukaci provozu prostřednictvím lanové dráhy pro jejich návštěvníky. Takové řešení nejenže pomůže zlepšit vnímání ZEVO v očích veřejnosti, ale také přináší velký potenciál pro citimarketingovou kampaň.
REFERENČNÍ ZAKÁZKA #5
NÁZEV PROJEKTU: OBNOVA LUŽNÍ KRAJINY OBORY OBELISK V LEDNICKO-VALTICKÉM AREÁLU
ČLEN REALIZAČNÍHO TÝMU: Přemysl Krejčiřík, Kamila Krejčiříková
STUPEŇ PROJEKTU: AS-DPS
ROK PROJEKTU: 2003-2019
ROK REALIZACE: 2012-2019
Projekt revitalizace obory Obelisk byl vybrán z důvodu podobnosti řešeného problému. Krajina, zpustošená lidskou činností, byla opětovně oživena díky projektu, který obnovil vodní režim a nastartoval přirozené procesy. Dnes zde díky tomu můžeme pozorovat původní faunu a flóru, a to včetně zvláště chráněných druhů. Projekt tak vytvořil dokonalé útočiště pro tyto druhy i pro návštěvníky, kteří se mohou zapojit do naučného programu.
1 komentář