ZEVO Vráto navrhujeme jako moderní zařízení schopné dlouhodobě plnit přísné zákonné požadavky na jeho výstavbu a bezpečný provoz a zároveň je připraveno přispět k dekarbonizaci výroby elektřiny, tepla či chladu. Jedná se o důležitý příspěvek k dalšímu zlepšování kvality ovzduší a ochraně klimatu.
Toto nové energetické srdce zeleného města vytvoří integrující prvek budoucího oběhového hospodářství jižních Čech a představuje tak příležitost k efektivnímu uvedení principů cirkulární ekonomiky do praxe. Ke sdílení těchto výhod se může připojit co nejširší spektrum partnerů z komunální či podnikatelské oblasti a tím získat transparentní a ekonomicky výhodnou koncovku pro komunální a živnostenské odpady, jejichž skládkování se v čase zdražuje a od roku 2030 je legislativou zcela zakázáno.
Záměr lze konkrétně charakterizovat energetickým využitím odpadu (zejména SKO) v ročním objemu 160 000 tun, tj. 20 t/hod při fondu pracovní doby 8 000 h/rok, dodávkou elektřiny 50 842 MWh/rok a dodávkou tepla 630 000 GJ/rok.
Rozmezí výhřevnosti odpadu (převážně SKO) je 7 až 14 GJ/t. ZEVO zvládá při průměrné výhřevnosti odpadu 10 GJ/t využít 20 tun odpadu za hodinu, což představuje tepelný příkon 200 GJ/h, tzn. cca 56 MWt.
Energetická účinnost ZEVO Vráto je cca 83 % (stanovena dle přílohy č. 7 k zák. č. 541/2020 Sb.)
Přivážený odpad bude sklápěn do zásobního bunkru, který slouží jako mezisklad s užitečným objemem cca 6 000 m3, tj. zásoba pro cca 5 dní nepřetržitého provozu. Řešení uzavřeného a odsávaného prostoru příjmu eliminuje pachové zatížení okolí.
Kromě energetické účinnosti zařízení a snížení vlivu na okolí je v tomto projektu kladen důraz na udržitelnost, využívání recyklovaných materiálů, maximalizaci zelených ploch, využití obnovitelných zdrojů energie, hospodaření s vodou a boj s tepelnými ostrovy ve městě. Nedílnou součástí naší filozofie je také ohleduplnost a rozvoj místní komunity.