Jde o zařízení, v němž lze jako palivo ekologicky využívat především směsný komunální odpad (SKO), který zůstal po primárním vytřídění v domácnostech či firmách bez jiného využití. To znamená, že tento odpad dodaný „na bránu“ ZEVO už neobsahuje významný podíl složek, které lze efektivně dotřiďovat (MBÚ) a následně využít jinak než energeticky dle platné legislativy. Zkratka ZEVO napovídá, že jde o zařízení na energetické využití odpadu. V něm se řízenou oxidací (termickou reakcí) vyrábí tepelná a elektrická energie. Odpad lze tedy využít jako lokální, částečně obnovitelný zdroj energie nahrazující fosilní paliva (zemní plyn a uhlí), jejichž těžba a spalování jsou čím dál více vnímané jako společensky nežádoucí.
160.000 t odpadu (převážně SKO) může při dodávce tepla do sdílené soustavy zásobování tepelnou energií nahradit cca 70 000 t hnědého uhlí o průměrné výhřevnosti 12,5 MJ/kg nebo cca 25,4 mil. m3 zemního plynu.
Tyto odpady tak naleznou využití alespoň v energetice a neskončí na skládkách, kde již po dlouhá desetiletí v obrovských objemech tlejí bez smysluplného využití a ještě zatěžují životní prostředí únikem škodlivin do podzemních vod a skleníkových plynů (CO2, metan CH4) do atmosféry.
Výhřevnost směsného komunálního odpadu se v čase mění, jak dokládají zkušenosti z jiných provozů v rámci České republiky a hlavně dalších evropských států s rozvinutějším odpadovým hospodářstvím. Při zlepšování primárního třídění výhřevných složek (zejména plasty, papír, textil) dochází ke snižování výhřevnosti, snižováním podílu biosložky naopak dochází ke zvyšování výhřevnosti. Podíl SKO na vstupu do ZEVO tvoří cca 75 % celkového objemu využívaných odpadů. Průměrná výhřevnost „evropských SKO“ končících v ZEVO je přibližně 10 MJ/kg, tj. potenciální zdroj k získání 0,32 MWh dodané elektřiny a 3,94 GJ (1,094 MWh) dodaného tepla z 1 tuny SKO do distribučních sítí. Dlouholeté problémy s celosvětově nedotaženou recyklací zejména plastů a mimořádný nárůst množství použitého obalového materiálu a ochranných pomůcek v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 však způsobují zvyšování průměrné výhřevnosti produkovaných odpadů, které končí v ZEVO nebo v horších případech se jimi plýtvá na skládkách.