LASOVSKY JOHANSSON Architects ApS (Účastník)
Česko-švédské studio sídlící v dánské Kodani. Ateliér vznikl na základě několika úspěchů v architektonických soutěžích a vítězstvím v mezinárodní soutěži na Muzeum Lesních Finů v Norsku, kde jejich návrh získal první cenu mezi více než 200 projekty. Se svou instalací Victoria Pragensis se objevili ve veřejném prostoru náměstí Václava Havla před Národním divadlem v Praze. Instalace měla interaktivní a hravou formou upozornit na význam zeleně v městském prostoru. Instalace získala čestné uznání České komory architektů a byla nominována na Českou cenu za architekturu. Hlavními členy studia jsou Juráš Lasovský (CZ) a Hanna Johansson (SWE), kteří pracovali v Dánsku, Holandsku a Švédsku pro prestižní kanceláře jako BIG, MVRDV, 3XN, WHITE, SHL, kde získali zkušenosti z mezinárodních projektů různých typů a měřítek.
Ocenění:
Finalista CHART pavilion / Copenhagen (DK), 2023
Čestné uznání – Povodí Vltavy / Strakonice (CZ), 2023
Čestné uznání – Neighbourhoods for Generations / (DK), 2023
3. cena – Metro station Depo Zličín / Prague (CZ), 2022
Čestné uznání – Urnes visitor center / Urnes (NO) 2022
Architizer A+Award – Public choice – Forest Finn Museum (NO), 2018
1. cena – Forest Finn Museum / Svullrya (NO) 2018
Čestné uznání – Botanical Installation / Prague (CZ), 2018
3. cena – Kungsberget Public School / Linköping (SE), 2017
Čestné uznání – Sydhavn Church / Copenhagen (DK), 2016
2. cena – Cultural Centre / Skellefteå (SE), 2016
1. cena – Funeral Hall / Prague (CZ), 2013
Tým:
Hanna Johansson – architektka – MAA. Arch., Co-Founder
Juráš Lasovský – architekt – Ing. Arch., Co-Founder
Jiří Lasovský – architekt – Akad. Arch., Autorizace ČKA – 00208
OMGEVING cv (Poddodavatel)
OMGEVING je designové studio se specializací na krajinnou architekturu a městský design se sídlem v Antverpách, Gentu, Bruselu (BE) a Hồ Chí Minh (VN). OMGEVING má mezinárodní tým 80 nadšených kolegů: zkušených a oddaných prostorových plánovačů, krajinných architektů, urbanistů, geografů, inženýrů. Sdílejí společný designový přístup, který je globálně založen na lidském měřítku, kontextuálnosti a rozmanitosti v městském i krajinném prostředí. Považujeme za důležité pracovat s DNA a kvalitami samotného místa a rádi propojujeme krajinu a budovy do multifunkčního designu. Tyto principy a designový přístup úspěšně řešíme v různých evropských a asijských zemích. V posledních letech jsme vyhráli několik soutěží ve Vietnamu, Španělsku, Nizozemsku, Lucembursku a v České republice.
Ocenění:
1. cena – Master Plan of the Green Corridor South Valencia / Valencia (SP), 2023
1. cena – Environmental restoration, landscape intervention and conditioning for public use of the slopes of Teruel / Teruel (SP), 2023
1. cena – Landscape park ‘De Turfweide’ / Veenendaal (NL) 2022
1. cena – Masterplan Špitalka / Brno (CZ), 2019
Architecture Prize De Gilbert / Veenendaal (NL), 2019
1. cena – Station area / Klatovy (CZ), 2018
1. cena – Transformation area / Klatovy (CZ), 2018
1. cena – Fortification ring / Klatovy (CZ), 2018
Public choice Award category ‘Offices’ in the Landezine International Landscape Award / (SLO), 2017
Tým:
Peter Swyngedauw – kreativní ředitel, krajinářský architekt – územní plánovač
Simona Reiciunaite – architektka – urbanistka
CÍLE NÁVRHU – Úvodní myšlenky po prostudovaní soutěžního zadání
BUDOVA – Velká hmota budovy může poskytnout více aktivit a jedinečný pohled na město a jeho okolí.
ZELENÁ FASÁDA – Fasáda může být provedena tak, že budova dobře zapadne do panorama uzemí.
AREÁL ZEVO – Možnost vytvoření energetického parku s výukovým, rekreačním a sportovním centrem.
ŠIRŠÍ KONTEXT – areál ZEVO má možnost stát se spojnicí mezi městem a okolní krajinou a nastartovat revitalizaci okolního brownfieldu.
REFERENČNÍ ZAKÁZKA #1
NÁZEV PROJEKTU: MUZEUM LESNÍCH FINŮ V NORSKU
ČLEN REALIZAČNÍHO TÝMU: LASOVSKY JOHANSSON Architects: Juráš Lasovský, Hanna Johansson
SPOLUPRÁCE: Filip Lipinski
STUPEŇ PROJEKTU: V realizaci
ROK PROJEKTU: 2018 (1. místo v mezinárodní architektonické soutěži) 2022 (vývoj projektu)
ROK REALIZACE: 2025
Muzeum navazuje na své blízké okolí, maže hranici mezi vnitřkem a vnějškem. Je obklopeno lesem sloupů, evokuje zvědavost a láká návštěvníky k interakci s budovou a okolní krajinou. Projekt je referencí, jak bychom chtěli přistupovat k řešení ENERGETICKÉHO PARKU ČESKÉ BUDĚJOVICE. Máme ambice navrhnout udržitelnou budovu, která poskytuje přechod mezi krajinou a budovou a kde jsou lidé navštěvující okolní park zváni k interakci a hře. Tato reference je také odkazem na to, jak jednoduchý ale charakteristický design může poskytnout silnou identitu pro místo, organizaci nebo dokonce kulturu.
Diagram – Návaznost interiéru muzea na exteriér “in between space”
REFERENČNÍ ZAKÁZKA #2
NÁZEV PROJEKTU: KOSTEL V KODANI
ČLEN REALIZAČNÍHO TÝMU: LASOVSKY JOHANSSON Architects: Juráš Lasovský, Hanna Johansson
SPOLUPRÁCE: Filip Lipinski
STUPEŇ PROJEKTU: Mezinárodní soutěž / Cena – čestné uznání
ROK PROJEKTU: 2016
Výška kostelní věže je nejen navržena tak, aby vytvořila dominantu z dálky, ale také aby poskytla venkovní veřejný prostor, kde mohou lidé vystoupat až na vrchol věže s výhledem na město. Hlavní kostelní loď je umístěna do patra, aby umožňovala výhled směrem k přístavu, aniž by byla narušena integrita obřadů odehrávajících se uvnitř. Toto řešení umožňuje umístit více veřejných a kulturních funkcí do přízemí, čímž se aktivuje parter a kostel je otevřenější do ulice. Zadání soutěže uvádělo, jak je důležité vytvořit rozšíření veřejného prostoru a vyzvat lidi k interakci s budovou. Podobně vidíme potenciál, aby se ENERGETICKÝ PARK ČESKÉ BUDĚJOVICE stal stavbou, která hravou formou vyzve k prozkoumání budovy a její funkce.
REFERENČNÍ ZAKÁZKA #3
NÁZEV PROJEKTU: WATER CAMPUS
ČLEN REALIZAČNÍHO TÝMU: LASOVSKY JOHANSSON Architects: Juráš Lasovský, Hanna Johansson, Jiří Lasovský
STUPEŇ PROJEKTU: Architektonická studie
ROK PROJEKTU: 2022 (probíhající)
ROK REALIZACE: 2028
Water Campus je projekt o rozloze 22 000 m2 obsahující kanceláře, laboratoře zabývající se rozborem vody a také bytové jednotky pro zaměstnance. Zaoblené hmoty, postavené z dřevěného rámového systému, vytvářejí jako vodní molekuly zelený kampus v blízkosti přírodního prostředí. Reference představuje, jak bychom chtěli vytvořit kampus pro ENERGETICKÝ PARK ČESKÉ BUDĚJOVICE na okraji stávajícího města, který má potenciál stát se integrovanou zelenou oblastí budoucí městské struktury. Je příkladem toho, jak budovy, krajina i veřejná prostranství vytvářejí prostředí pro poznávání vodních systémů hravou formou. Měřítko velkých stavebních objemů rozložila jednotná fasáda z horizontálním dělení a vertikálních zaoblených lamel.
REFERENČNÍ ZAKÁZKA #4
NÁZEV PROJEKTU: HOFHEIDE CREMATORIUM
ČLEN REALIZAČNÍHO TÝMU: OMGEVING: Peter Swyngedauw, Evi Lefevere, Koen Moelants, Kristof D’Hooghe, Luc Wallays, Peter Seynaeve, Tompy Hoedelmans
STUPEŇ PROJEKTU: realizace
ROK PROJEKTU: 2010 – 2014 (Fáze 1), 2019 – 2023 (Fáze 2)
ROK REALIZACE: 2023
Spojení RCR Aranda Pigem Vilalta S.P a COUSSÉE & GORIS architects jmenovalo OMGEVING jako subdodavatele pro vyprojektování okolí nového krematoria Holsbeek. Pozemek kolem krematoria má rozlohu okolo 5 hektarů.
Projekt zahrnoval parkovací plochu, pole pro rozptyl popela a různé plochy pro urny a řadu kolumbárií. Velké náspy chrání území před blízkou krajskou silnicí. Sad a vodní plocha s vodními rostlinami vytváří atmosféru pro tiché rozjímání. Po konzultaci s architekty byly vybrány materiály a navrženy detaily, které plynule navazují na budovu a okolní krajinu. Tento přístup by mohl být aplikován pro ENERGETICKÝ PARK ČESKÉ BUDĚJOVICE
REFERENČNÍ ZAKÁZKA #5
NÁZEV PROJEKTU: OVER THE RING (RINGPARK WEST)
ČLEN REALIZAČNÍHO TÝMU: OMGEVING: Peter Swyngedauw, Andries De Coninck, Luc Wallays, Maarten Moers, Marie Mistiaen, Simona Reiciunaite
STUPEŇ PROJEKTU: probíhající
ROK PROJEKTU: Září 2017 – současnost
ROK REALIZACE: 2024
V rámci projektu „Over the Ring“ byl Antverpský prstenec rozdělen do šesti zón: Sever, Severovýchod, Východ, Jihovýchod, Jih a Západ. Pro každou zónu byl jmenován designový tým. OMGEVING spolu s dánskou architektonickou firmou COBE a holandským designovým studiem De Urbanisten tvoří tým Západ a byl pověřen výzkumem obyvatelnosti v nejzápadnější zóně. Zónu Západ tvoří Linkeroever a obec Zwijndrecht, jejímž hlavním úkolem je výrazně zlepšit kvalitu života prostřednictvím strategických projektů.
Tým Západ nabízí řešení hluku způsobeným dálnicí. Navrhuje opatření, která přispívají k udržitelnějšímu rozdělení dopravy a zaměřuje se na opětovné propojení roztříštěných zelených ploch. Návrh zóny Západ proto zahrnuje integraci zelených krajnic proti hlukové zátěži, rozvoj pohodlné a přímočaré cyklistické sítě, vybudování 700 hektarového městsko-regionálního parku a propojení mezi levým a pravým břehem přes nový most pro pěší přes řeku Šeldu. Téměř realizovaný návrh byl založen na spolutvůrčím procesu včetně aktivní účasti veřejnosti. Naše zkušenosti s realizací návrhu v takovém měřítku by bylo možné využít v okolí ENERGETICKÉHO PARKU ČESKÉ BUDĚJOVICE.