Nikoliv tři, ale hned čtyři sokolí mláďata vyrůstají nad Českými Budějovicemi ve výšce 120 metrů na ochozu vráteckého komína městské teplárny. Při jejich kroužkování to zjistil Václav Beran, zoolog a výzkumný pracovník sdružení Alka Wildlife. Je to o přírůstek víc, než bylo dosud možné soudit podle snímku pořízeného před Velikonoci.
„Je to skvělá zpráva. Jde o dva samečky a dvě samičky. Mláďata jsou zdravá a ve výborné kondici. I letos se vylíhla v Česku opět mezi prvními v hnízdech, která monitoruji,“ uvedl Beran.
Budka je na ochozu vráteckého komínu umístěna od roku 2016. Sokolí pár zde poprvé zahnízdil o tři roky později. Od té doby se sem každoročně vrací. Letos jde tedy už o sedmé hnízdění v řadě, z nich celkem vzešlo už 26 mláďat. Po celou dobu se o ně stará právě ornitolog Václav Beran.
„Jedná se o velmi kompaktní nekroužkovaný pár. Každoročně mají početnou snůšku a mláďata v dobré kondici. Takových párů je málo,“ dodal.
Samotný vrátecký komín měří 160 metrů a patří mezi nejvyšší betonové stavby v jižních Čechách. Slouží dosluhující uhelné výtopně. S jeho využitím se počítá i pro provoz připravovaného Energetického parku, jehož součástí bude i ZEVO Vráto.
Dříve měla většina sokolích párů přírodní hnízdiště na skalnatých výběžcích. Nadměrná návštěvnost těchto míst ale dravce přiměla k hledání klidnějších lokalit, které paradoxně našli na komínech průmyslových areálů, kde jim člověk připravil hnízdní budky. Zatímco samice se vydávají hledat vhodná hnízdiště obvykle do 80 kilometrů od svého rodiště, samci většinou jen do 30 kilometrů.
„O to je zajímavější, že okroužkovaný samec, který se narodil právě ve Vrátě, nyní hnízdí s partnerkou již druhým rokem na komínu Tepláren Brno, to je opravdu raritní,“ zmínil Václav Beran.
A přiblížil i smysl kroužkování. To je u sokolů, stejně jako u dalších druhů ptactva, důležité pro pozdější identifikaci. Lze také konkrétního dravce sledovat po celý život. Sokol dostává kroužky dva, jeden klasický ornitologický, který má velmi malé znaky. Druhý kroužek pak obsahuje jen pár velkých písmen či číslic, aby bylo možné sokola rozpoznat z dalekohledu nebo fotoaparátu.