V Českých Budějovicích se systematicky připravuje komplexní projekt na realizaci zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), v jehož rámci aktuálně probíhá mezinárodní architektonický soutěžní workshop. Do něj se přihlásilo celkem 22 soutěžních týmů z Velké Británie, Rakouska, Švédska, Dánska, Japonska, Slovenska a Česka. Už v květnu vybrala odborná porota čtyři finalisty na základě předložených referenčních projektů.
Své návrhy tak předloží česko – švédský ateliér Lasovsky Johansson Architects, pražský ateliér OVA + Rehwaldt Landscape Architects, českobudějovický A8000 a mezinárodní tým Eiko Tomura Landscape Architects + ohboi + jika-cz, do kterého se spojila česká studia s ateliérem architektky Eiko Tomura, představitelky současné japonské generace landscape architektů.
Jejich vizitky a ukázky referenčních prací najdete v tomto miniseriálu.
Podle předsedy poroty Ing. arch. Petra Štefka šlo o nelehký úkol, protože se do této komplexní soutěže přihlásil nezvykle vysoký počet soutěžících a všichni představili velmi kvalitně sestavené týmy s přesvědčivými zkušenostmi v oblasti architektury, urbanismu a krajinářských úprav.
„Radili jsme se s kolegy porotci téměř celý den. Jsme přesvědčeni, že konečný výběr zajistí, aby workshop představil různorodá a pestrá řešení,“ uvedl Petr Štefek.
Workshop se zaměřuje na architektonické řešení obvodového pláště technologické části, prověří jeho vztah k celému brownfieldu dosluhující uhelné výtopny a navrhne začlenění areálu do okolní krajiny. Vznikne tak unikátní komplex propojující moderní technologie s kulturní přírodou, na kterou se v těchto místech po dlouhá léta zapomnělo.
Vítězové budou vyhlášeni na podzim za každou oblast (obálka objektu, vnitřní areál a vnější okolí), mohou tedy být až tři. I v rámci tohoto procesu se počítá s účastí veřejnosti.
Zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO), které především z komunálního odpadu ekologicky vyrobí tepelnou energii a elektřinu, plánuje prostřednictvím své dceřiné akciové společnosti ZEVO Vráto postavit Teplárna České Budějovice.
Projekt ZEVO Vráto, který již loni v dubnu úspěšně prošel procesem EIA a získal souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí ČR s jeho výstavbou, využívá nejmodernější technologie. Zařízení tak bude schopné dlouhodobě plnit přísné emisní a legislativní požadavky. V rámci schválené Strategie pro zelené město dojde k dekarbonizaci teplárny. Po připojení temelínského horkovodu do distribuční soustavy městské teplárny a dokončení retrofitu kotle K12, v němž se bude spalovat dřevní štěpka, představuje ZEVO Vráto třetí klíčovou investici, která umožní teplárně ještě před rokem 2030 stoprocentně vyrábět teplo, chlad a elektřinu z lokálních bezemisních a obnovitelných zdrojů. Pro České Budějovice to je důležitý příspěvek ke zlepšení kvality ovzduší a životního prostředí.
Představujeme finalistu architektonického workshopu
ATELIÉR A8000
Ateliér A8000 pod vedením Martina Krupauera a Pavla Kvintuse patří po více než tři dekády mezi přední česká architektonická studia. Je neodmyslitelně spjat s Českými Budějovicemi, kde vznikl a postupně se rozšiřoval. Dnes působí také v Praze a v Brně a má realizace v tuzemsku i zahraničí. Projekty ateliéru se vyznačují autentickou architekturou se silným výtvarným konceptem, stejně tak je ale pro tým důležitý prostorový, společenský a ekonomický kontext návrhu.
To potvrzují i představeným portfoliem, ze kterého vyniká zejména obyvatelům Budějovic známá rekonstrukce Pavilonu Z na místním Výstavišti, která získala čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu. Výrazná architektura je v portfoliu ale také doplněna o rozvojové projekty jako je vítězný urbanistický návrh transformace okolí jezera Medard na Sokolovsku, který získal ocenění v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2023. Tuto interdisciplinární praxi a znalost Českých Budějovic vnímá tým A8000 jako zásadní pro designovou výzvu v podobě nové podoby ZEVO.
Pro tento účel vytvořil A8000 a krajinářský ateliér Krejčiříkovi společný soutěžní tým. Portfolio je tak obohaceno i například o obnovu lužní krajiny obory Obelisk v Lednicko-valtickém areálu. Cílem je společně přemýšlet jak o vlastním architektonickém řešení projektu, tak i o kvalitě jeho širšího okolí.
„Jednou z našich vybraných referencí je projekt Transformace jezera Medard. Jedná se o revitalizaci a transformaci původního hnědouhelného lomu, mnohaleté jizvy krajiny, které jsou klíčovým faktorem pro oživení celého Sokolovska. Tento projekt představuje šanci na pozitivní změnu dosavadních negativních trendů v regionu a zlepšení kvality života jeho obyvatel,“ říká Pavel Kvintus, člen realizačního týmu projektu. Návrh se skládá z pěti výrazných témat, která rozvíjejí jedinečné možnosti místa a spojují volnou i městskou krajinu do harmonického celku. Tento významný a pro region velký investiční záměr se zaměřuje i na kvalitu svého širšího okolí. „Způsobem našeho přemýšlení i komplexitou se blíží záměrům a potřebám projektu ZEVO Vráto,“ dodal architekt.
Vybrané referenční projekty architektonického ateliéru A8000 naleznete zde: