Českobudějovická teplárna vyhlásila architektonickou soutěž na podobu areálu ve Vrátě, kde má vyrůst zařízení na energetické využití odpadu, takzvané ZEVO. Ateliér A8000 tam navrhuje technologický park, vysokoškolské koleje i místo pro setkávání.
Ještě přibližně čtyři roky bude českobudějovická teplárna spalovat hnědé uhlí, než ho nahradí bezemisními obnovitelnými zdroji. Do konce dekády navíc plánuje ve čtvrti Vráto, kde stojí výtopna s vysokým komínem, vybudovat vlastní zařízení na energetické využití odpadu, takzvané ZEVO.
Už nyní však vedení teplárny i magistrátu, který společnost stoprocentně vlastní, pomalu plánuje budoucí podobu přeměněného areálu.
Teplárna loni vyhlásila veřejnou architektonickou soutěž, do níž se přihlásilo přes dvacet studií z celého světa. Byla rozdělená do tří částí, ve dvou uspěl česko-švédský ateliér Lasovsky Johansson Architects ApS. Týkaly se podoby obvodového pláště zařízení a vize zpřístupnění okolní krajiny. Ateliér pojal novou budovu ZEVO poměrně velkoryse jako jednu z dominant města.
Vítězem třetí z částí zaměřené na další využití areálu současné výtopny se stal ateliér A8000, jenž na návrhu spolupracoval s krajinářským studiem Krejčiříkovi a organizací Make More, která stojí za českou sítí festivalů Maker Faire zaměřených na inovace a popularizaci technologií. Právě přeměna brownfieldu ve Vrátě byla jednou z hlavních priorit vedení teplárny i města při chystané výstavbě ZEVO.
Celý článek na www.idnes.cz: