Areál provozovaný Teplárnou České Budějovice vstupuje do 21. století. Vznikne zde multifunkční technologický, edukační a komunitní komplex. FabLab s celoročním provozem, vysokoškolské koleje, kvalitní veřejný prostor i komunitní centrum. Ateliér A8000 se zúčastnil architektonického soutěžního workshopu na podobu Energetického parku České Budějovice. Zvítězil v jedné ze tří částí soutěže.
Nebourat, ale transformovat. Ateliér A8000 a organizátor festivalu Maker Faire mění areál českobudějovické výtopny na největší český FabLab, porotu nejvíce zaujala jeho vize dalšího využití teplárenského areálu. Proměna lokality by měla být hotova zhruba do roku 2030.
Teplárnu České Budějovice čeká kompletní proměna. Tento podnik v majetku statutárního města České Budějovice by měl nejpozději do roku 2028 postupně ukončit spalování tradičního hnědého uhlí a nahradit ho místně dostupnými bezemisními a obnovitelnými zdroji energie. V brownfieldu po dosluhující uhelné výtopně Vráto nově vyroste zařízení na energetické využití odpadu neboli ZEVO.
Soutěžní workshop
Společnost ZEVO Vráto proto, po vydání kladného stanoviska EIA, vyhlásila soutěžní workshop na Energetický park České Budějovice, který měl tři soutěžní části – návrh obvodového pláště vlastního objektu ZEVO (1), zpracování ideové vize pro další využití uvnitř areálu (2) a zpracování ideové vize na zpřístupnění cenné okolní krajiny (3).
Ateliér A8000 zvítězil v druhé části soutěže – porotu nejvíc zaujal jeho návrh udržitelné proměny části objektů z roku 1989 na FabLab s celoročním provozem. Návrh vznikl ve spolupráci ateliéru A8000, krajinářského studia Krejčiříkovi a organizace Make More, která stojí mimo jiné za českou sítí festivalů Maker Faire.
Zdroj: